Rośliny oczyszczające powietrze

Jakie kwiaty do domu oczyszczają powietrze? Które rośliny pochłaniają toksyny? Odpowiedź na te i wiele innych pytań – znajdziecie w poniższym artykule.

Chcąc stworzyć jak najlepsze warunki do życia we własnych domach, warto otoczyć się roślinami i wykorzystać ich oczyszczającą moc.
Zanieczyszczenie powietrza z roku na rok, staje się coraz poważniejszym problemem, z którym spotyka się nasza cywilizacja. W związku z tym smog, emisje urządzeń elektronicznych i szkodliwe związki mogą mieć nieodwracalne skutki na naszym zdrowiu.

Rośliny domowe, które pochłaniają związki chemiczne występujące w powietrzu, zostały podane w wynikach badań naukowców NASA.

Przedstawiamy Wam listę kwiatów doniczkowych, które oczyszczają powietrze i będą idealne do sypialni lub biura:

  • Aglaonema

Roślina ta ogranicza w otoczeniu amoniak, ksyleny, benzen i formaldehyd.
Jest mało wymagająca w uprawie. Posiada charakterystyczne jasne wzory i cętki, które dodają jej charakteru. Dobrze rozrasta się przede wszystkim w ciepłych miejscach mieszkań, ale nie narażona bezpośrednio na promienie słoneczne. Aglaonema potrzebuje do rozwoju odpowiedniej wilgotności powietrza, a w letnich porach warto zraszać jej liście. Można używać do tych kwiatów ziemi uniwersalnej. Zawiera substancje, które działają drażniąco na skórę i śluzówkę, dlatego należy na nie uważać przy małych dzieciach i zwierzętach

  • Aloes (łac. Aloe Vera)

Roślina ta po pierwsze ogranicza obecność w powietrzu formaldehydu i benzenu, a po drugie ma właściwości lecznicze. Wymaga dość dużej ilości światła i dodatnich temperatur. W związku z tym, że znacznie się rozrasta, potrzebuje także sporo miejsca. Dużo lepiej zniesie kilkudniowe przesuszenie niż nadmierną wilgoć- dlatego warto podlewać go oszczędnie wodą. Najlepiej przesadzać go do specjalnej ziemi – odpowiedniej do kaktusów i sukulentów.

  • Areka (łac. Dypsis lutescens)

Palma o nazwie Areka oczyszcza powietrze z ksylenów, formaldehydu oraz toluenu, które są wytwarzane w produkcji lakierów do paznokci, sprayów i farb do włosów. Jest to roślina łatwa w pielęgnacji i silnie oczyszczająca powietrze, a ponadto wyjątkowo efektowna. Lubi jasne pomieszczenia w mieszkaniach, nie całkiem na nasłonecznione. Warto chronić ją przed przeciągami. Należy pilnować też, aby podłoże (specjalne do palm) w donicy, było stale wilgotne.

  • Bluszcz Hedera

Popularne, bardzo ładnie rozrastające się rośliny – czyli bluszcze, maja zdolności uwalniania powietrza z formaldehydu (najczęściej występującej substancji zanieczyszczającej). Nie jest zbyt wymagającym kwiatem, dzięki temu łatwo dobrać dla niego odpowiednie miejsce, bo nie potrzebuje zbyt wiele słońca. Do heder używamy ziemi uniwersalnej. Co najważniejsze należy podlewać je wodą niezbyt obficie i nie częściej niż dwa razy na tydzień.

  • Chamedora (łac. Chamaedorea)

Piękna palma nie dość że oczyści powietrze, z groźnych dla człowieka substancji (trichloroetylenu, formaldehydu, benzenu, ksylenów, tlenku węgla), to dodatkowo jeszcze nawilży powietrze w pomieszczeniu w którym się znajduje. Warto zauważyć, że dobrze radzi sobie w głębi mieszkań, stojąc w półcieniu lub cieniu. Należy przesadzać ją do specjalnej ziemi – takiej jak do palm. Wymaga umiarkowanego podlewania, a ponadto lubi zraszanie.

  • Dracena (łac. Dracaena)

Dracena przede wszystkim oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu, ksylenów, które są składnikami uszczelniaczy, rozpuszczalników i farb. Preferuje jasne stanowiska o rozproszonym świetle, najlepiej blisko okien. Ponadto kwiaty te lubią pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza. Należy podlewać je umiarkowanie, raz w tygodniu, ale zimą trochę rzadziej. Jaką ziemię do nich zastosować? Najlepiej wybrać specjalne podłoże dostępne w kwiaciarniach takie jak do palm, juk i dracen. Rośliny co ok. 2-4 lata, należy przesadzać, dodatkowo powiększając im donice.

  • Epipremnum

Kolejna roślina, która walczy o czystsze powietrze usuwając z niego ksyleny, formaldehyd i benzen. Jest to również jedna z najprostszych roślin do pielęgnacji – jedyne co to nie można jej pozwolić na zbyt dużą wilgotność. Epipremnum nie dość, że pięknie się rozrasta, osiągając nawet 4m długości, to daje nam możliwość dowolnego formowania ich na płasko na meblach lub pionowo na mostoku. Roślina ta potrzebuje uniwersalnej mieszanki ziemi ogrodniczej. Najlepiej rośnie w stanowisku dobrze naświetlonym, ale poradzi sobie także w półcienistym miejscu.

  • Fikus (łac.Ficus)

Ogranicza obecność w powietrzu benzenu, amoniaku i formaldehydu. Warto zauważyć, że nie dobrze znosi przestawianie z miejsca na miejsce i duże różnice temperatur w pomieszczeniu. Jego pięlęgnacja, nie jest skomplikowana. Najlepiej mu jednak znaleźć właściwe miejsce w domu- pamiętając aby nie stał za bardzo na słońcu i nie za mocno w cieniu. Do prawidłowego rozwoju wystarczy roślinie ziemia ogrodnicza uniwersalna. Fikusy są kwiatami trującymi, dlatego nie poleca się ich do domów ze zwierzętami i małymi dziećmi.

  • Paproć – Nefrolepis (łac.Nephrolepis)

Paprocie mają zdolności do pochłaniania formaldehydu i ksylenu w powietrzu. Najlepiej żyje się im w miejscach zacienionych, w oddaleniu od okna. Roślinom trzeba przede wszystkim zapewnić regularne (latem nawet codzienne) podlewanie i zraszanie. Nie można dopuścić do przesuszenia ich korzeni, gdyż prowadzi to do szybkiego opadania liści. Kwiaty te nie lubią przesadzania. Należy stosować do nich specjalne nawóz i podłoże dedykowane do paproci.

  • Sansewieria (łac.Sansevieria)

Po pierwsze należy do jednych z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin domowych. Po drugie nie wymaga częstego podlewania i jest idealna dla zapominalskich – przeżyje okresy długiej suszy. Dodatkowo wpływa pozytywnie na jakość powietrza w pomieszczeniach – ogranicza trichloroetylen, benzen, ksyleny i formaldehyd. Zapewnia dostęp do tlenu przez całą dobę, ponieważ filtruje dwutlenek węgla również w nocy. Sansewierie lubią miejsca nasłonecznione. Jako podłoże do tych roślin, możemy wykorzystać ziemię taką jak do kaktusów.

  • Skrzydłokwiat (łac.Spathiphyllum)

Jest rośliną, która najlepiej się czuje się w cieniu i półcieniu. Lubi pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza. Ta piękna roślina oczyszcza powietrze z różnego rodzaju lotnych związków, głównie benzenu i acetonu. Lubi częste i obfite podlewanie (sam pokazuje kiedy potrzebuje wody – opadają mu liście). W razie chęci przesadzania, należy użyć do niego ziemi uniwersalnej. Skrzydłokwiat może okazać się trujący dla zwierząt.

  • Szeflera (łac. Schefflera)

Szeflery są polecane do sypialni ze względu na zdolności nawilżające i pochłaniania zanieczyszczeń chemicznych z powietrza. Aby roślina była bujna i jak najbardziej się rozgałęziła, należy na wiosnę przyciąć wierzchołki jej pędów głównych. Kwiat ten radzi sobie w jasnych i półcienistych stanowiskach.  Najważniejszymi elementami pielęgnacji szeflery w uprawie jest dopilnowanie regularnego podlewania i utrzymanie odpowiedniej temperatura powietrza. Podłoże rośliny (używamy ziemi uniwersalnej) powinno być stale lekko wilgotne.

  • Storczyk Phalaenopsis

Orchidea Phalaenopsis to roślina kwitnąca o pięknych, dorodnych kwiatach. Prowadzi ona fotosyntezę typu CAM, co oznacza, że bardzo skutecznie oczyszcza z dwutlenek węgla. Jego obecność przyniesie nam najwięcej korzyści, jeżeli będziemy trzymać go w sypialni. Kwiaty te lubią dużą wilgotność powietrza, ale nigdy nie można dopuścić do stania doniczki całkiem w wodzie (grozi to gniciu korzeni). Latem kwiat potrzebuje dużo wody, natomiast w zimie powinniśmy być bardziej ostrożni, bo podłoże nie może być zbyt wilgotne. Storczyki należy przesadzać co 2-3 lata, jedynie do specjalnego podłoża.

  • Zielistka (łac.Chlorophytum)

Roślina ta zwalcza formaldehyd i ksyleny z powietrza. Jest to jeden z łatwiejszych w uprawie kwiatów domowych, toleruje różne stanowiska (nie całkiem na słońcu). Nie ma specjalnych wymagań. Warto zaoferować jej jedynie dobrą wilgotność powietrza i nie pamiętać aby jej nie przelewać! Przesadzamy ją do uniwersalnej ziemi ogrodniczej.

Miej na uwadze, że niektóre rośliny oczyszczające powietrze, choć są pomocne to mogą okazać się trujące dla dzieci i zwierząt. Jeśli chcecie dowiedzieć się, np, które kwiaty są bezpieczne dla kota, zajrzyjcie do naszego artykułu:

Przeczytaj koniecznie ➡️➡️➡️ Kwiaty bezpieczne dla dzieci i zwierząt

Rośliny oczyszczające powietrze
Udostępnij ten post :
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on email
Blog Florystyczny
Powiązane wpisy

Rośliny oczyszczające powietrze

Jakie kwiaty do domu oczyszczają powietrze? Które rośliny pochłaniają toksyny? Odpowiedź na te i wiele innych pytań – znajdziecie w poniższym artykule. Chcąc stworzyć jak

Secured By miniOrange